2018.07.16 -ával a Google megszünteti az ingyenes Google Térkép-felületek használatát a weboldalakon és költségköteles szolgáltatássá alakítja.
Pontosabban, a térképek csak abban az esetben, és olyan Google fiókkal illeszthetők be a weboldalakba, amelyhez a tulajdonos hozzárendeli bankkártyáját és rendelkezik egy úgynevezett hozzáférési (API) kulccsal.
Azért szükséges ez, mert ha az oldalletöltések száma meghaladja a havi 28000-es letöltési korlátot, úgy a Google további oldalletöltésenként esetén díjat számol fel.
Legalább is egyelőre, hiszen ezt is úgy kommunikálták, hogy "adnak" havi 200USD összegben keretet, ami aktuálisan 28000 letöltésre elegendő.
Van-e teendőd?
Abban az esetben, ha a honlapodon beágyazott térképet használtunk, több opció áll a rendelkezésedre:
- Amennyiben nincs feltétlenül szükséged a térképre, úgy minimális munkával ki tudjuk kapcsolni ezt az oldaladról.
- Ha szeretnéd a térképet mindenképpen megtartani, akkor viszont két további lehetőség közül választhatsz:
- Generálunk neked egy hozzáférési (API) kulcsot, a saját fiókunkban, ahol megadjunk a saját bankkártya adataink és beillesztjük az oldaladba, így a továbbiakban ez nem jelent gondot számodra.
Ez esetben egyszeri díjat kell felszámolnunk a kulcs generálásra és az oldalba való beépítésre. Azért, hogy ez további költséget ne okozzon számodra, új tárhelycsomagokkal bővítettük szolgáltatásaink, amelyekbe belevettük a térkép hozzáférési opciót is. A tárhely csomagjaink éves díja 1000 Ft-tal nőtt, viszont abban az esetben ha a weboldalad látogatottsága túllépi a havi 28000 megtekintést, úgy a további 1000 letöltésenkénti díj már nem terhel.
A Google Térkép szolgáltatásokat is tartalmazó csomagjainkat itt érheted el:
https://go.fws.hu/Webtarhely-csomagok - Lehetőséged van arra is, hogy a saját Gmail fiókoddal készíts nekünk hozzáférési (API) kulcsot. Ebben az esetben nem fogjuk növelni a tárhelyed éves díját, viszont a saját fiókodhoz kell kapcsolnod a saját bankkártya adataid. Ebben az esetben fennáll az a lehetőség, hogy amennyiben honlapod eléri a havi 28000 oldalletöltést, azt követően a Google a további díjat számol fel.
Amennyiben saját kulcsot küldesz részünkre, úgy azt a következő bekezdésben megadott lépések segítségével tudod megtenni.
Ha ránk bíznád az első javaslat alapján, kattints ide a kapcsolatfelvételhez!
Hozzáférési (API) kulcs generálás folyamata:
- Elsőként nyisd meg az alábbi linket, és jelentkezz be a Google fiókod segítségével:
https://console.developers.google.com/project/_/apiui/apis/library - A bejelentkezést követően az alábbi képernyő fogad, kattints a középen található "Create" gombra:
- A felugró ablakban kattints a jobb felső sarokban található "New project" gombra.
- A következő ablakban a saját projektünk nevét kell megadni, itt célszerű a weboldal nevével ellátni a fiókot. A "Create" gomb megnyomásával létrejön a projekt.
- A projekt megjelenik a listában, és kap egy egyedi azonosítót. Kattints a projekt nevére, majd az "Open" gombbal nyisd meg azt.
- Ezt követőn az API Libraryba navigál minket az oldal, az alábbi keresőfelületen a "Maps JavaScript API" csempére kell kattintani. Amennyiben nem jelenik meg egyből a listán a "Search for APIs & Services" keresőmezőbe gépelve felhozza a felület a keresett csempét. Kattints a "Maps JavaScript API" csempére.
- A csempe aloldalán engedélyezni kell a hozzáférést az "Enable" gombra kattintva.
- Az engedélyezést követően az alábbi oldal fogad minket, kattints a felső sorban a "Credentials" fülre.
- A "Create credentials" gombra kattintva a lenyíló listából válasszuk ki az "API key" menüpontot.
- A gombra kattintva megkapjuk az úgynevezett API azaz hozzáférési kulcsot. Kattints a "Restrict Key" gombra. Fontos!, hogy ezt a teljes kódsort továbbítanod kell részünkre, ahhoz, hogy megfelelően be tudjuk illeszteni a weboldaladba.
- A létrehozott API kulcs megjelenik a listánkon. A sor előtt megjelenő sárga felkiáltójelre kattintva megjelenik egy ablak, amelyben az "Edit settings" linkre kell kattintanod.
- Erre a beállításra azért van szükség, mert a kulcsot egyedileg generálja a rendszer, így ha nem rendelünk hozzá egy weboldalt, bárki szabadon felhasználhatja és a mi számlázási adatainkkal illesztheti be weboldalába a kulcsunkat. Ezért a megjelenő képernyőm válaszd az "Application restrictions" listából a "HTTP referrers (web sites)" opciót és az alul megjelenő mezőbe írd be a weboldalad teljes címét. Tehát ebben a formátumban http:// vagy https:// sajatoldalam.hu. Ezt követően kattints a "Save" gombra.
- A mentést követően a kulccsal kapcsolatos beállításokkal végeztünk, most a számlázási részhez kell jogosultságot andunk. Kattints az oldal jobb felső sarkában megjelenő "Sign up for free trial" gombra.
- Fogadd el a Google adatkezelési nyilatkozatát.
- Add meg pontosan a számlázási adatokat és a bankkártya számot, majd kattints a "Start my free trial" gombra.
- A mentést követően ha megfelelően töltöttük ki az adatokat, az alábbi köszönő jelzést kell jóváhagynunk.
- A felületen válasszuk ismét az "APIs" menüpontot és azon belül a "Maps JavaScript API"-t. Amennyiben mindent jól csináltunk egy zöld pipával "API enabled" felirat fogad minket.
- Abban az esetben, ha a számlázást még nem engedélyezted, az alábbi linken teheted meg:
https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/usage-and-billing - Kattints az "Enable Billing" gombra a továbblépéshez.
- Ezt követően engedélyezd a számlázást.
- A következő ablakban válaszd ki a projektet a "Select" gombra kattintva.
- A megjelenő listában válaszd ki a létrehozott projektet, majd kattints az "Open" gombra.
- Ezzel sikeresen engedélyezted a számlázást a fiókodnál. Így ha túllépi az oldalletöltés az ingyenes keretet a Google a bankkártyádról vonja le a szükséges további költségeket.
Ha a fentiekkel nem akarsz bajlódni, keresd bizalommal Dávid kollégánkat!
Németh Dávid
nd@fwmail.hu
Projekt manager